Včera večer mi volala paní Lenka, že neuspěla u svého bývalého zaměstnavatele s požadavkem na roční zúčtování záloh na daň z příjmů. Chtěla podepsat růžové prohlášení a tím vše snadno a rychle vyřešit. Namísto toho obdržela Potvrzení o zdanitelných příjmech, povinnost podat Přiznání k dani z příjmů fyzických osob přešla na ni.
Od roku 2013 je zavedena solidární daň
Paní Lenka byla v roce 2013 propuštěna z práce pro nadbytečnost. Jelikož jí náleželo odstupné, poslední mzda, kterou obdržela, přerostla částku 103.536 Kč hrubého. Mzdová účetní tak měla povinnost zdanit příjem i solidární daní.
Novinkou v roce 2013 je, že její původní, případně ani nový zaměstnavatel tak nemůže roční zúčtování provést. Stačí i jediný měsíc se zdaněním příjmů solidární daní, aby se povinnost přenesla na zaměstnance.
Sazba solidární daně je 7 %. Tímto procentem se daní hrubá mzda nad částku 1.242.432 Kč za rok, případně nad částku 103.536 Kč v příslušném měsíci (1/12 ročního limitu).
–> V roce 2014 se částka na měsíc zvyšuje na 103.768 Kč a tím na rok na 1.245.216 Kč.
Koho se solidární daň týká?
- Zaměstnanců (mají příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky) - zaměstnavatel za ně odvádí zálohy na daň z příjmů. Měsíční záloha může, za výše uvedených podmínek, obsahovat i tuto daň. Jsou to zejména: řídící pracovníci, společníci, jednatelé, členové statutárních orgánů s vysokou základní mzdou, s jednorázovými ročními prémiemi či několika-měsíčním odstupným atd.
- Podnikatelů (mají příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti) - sami si odvádí zálohy na daň z příjmů. Solidární daň daného roku zúčtují v ročním Přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Platili jste solidární daň?
Nejpozději do 15. 2. si u zaměstnavatele vyžádejte Potvrzení o zdanitelných příjmech.
Pokud si nebudete vědět rady, jak zpracovat přiznání k dani z příjmu, ozvěte se mi. Ráda vám poradím nebo vše potřebné připravím. Napište na: eva.bartasova@gmail.com.